Pigiausi skrydžiai į Balį iš artimų oro uostų

Apie Bali


Balio sala yra viena iš garsiausių salų visame Indonezijos salyne, esanti tarp Javos ir Lamboko salų. Nuo senų laikų šalies kultūra pasižymi išskirtiniu svetingumu. Balis yra žinomas kaip dievų žemė, kerinti savo gamtos grožiu – iškilusiais ugnikalniais ir gausiais ryžių laukais, kurie dvelkia ramybe. Ši vieta taip pat vadinama banglentininkų rojumi! Balis žavi savo išskirtiniais šokiais ir spalvingomis ceremonijomis, menais ir amatais, prabangiais paplūdimio kurortais ir įdomiu naktiniu gyvenimu. Keliaudami po salą visur pastebėsite įmantriai išraižytų šventyklų. Salos magiškai raminanti, užburianti atmosfera tiesiog nepalieka abejingų!

Kuo išskirtinė yra Balio sala?

Ne paslaptis, jog iš 17 000 Indonezijos salų, Balyje turizmas klesti sėkmingiausiai. Yra daugybė kitų nuostabių egzotinių vietų, tačiau kiekvienais metais milijonams turistų būtent ši sala išlieka pačia mylimiausia. Gali kilti klausimas, kuo ji tokia ypatinga? Tam yra ne viena priežastis. 

Visų pirma, nesibaigiantis nuostabių paplūdimių sąrašas yra bene akivaizdžiausia priežastis aplankyti šį atogrąžų rojų Indonezijos salyne. Kiekvienas paplūdimys turi savo žavesio ir yra išskirtinis. Pradedant balto smėlio ir kalkakmenio uolų paplūdimiais ir baigiant ekstremalaus vandens sportui ir nardymui skirtomis vietomis. 

Balio išskirtinumas slypi kur kas giliau nei tik gražiose vietose. Saloje taip pat yra daug unikalių kultūros tradicijų, kurios vis dar praktikuojamos. Baliečiai ištisus metus rengia įvairias ceremonijas ir šventes, kuriose gali dalyvauti ir smalsūs turistai – nuo ​​Omed-Omedan bučinių festivalio iki monstrų parado, kuris rengiamas prieš tylos dieną (Nyepi). Turistai iš arčiau su Balio kultūra gali susipažinti ir per muziką, šokį ar architektūrą.

Vietiniai Balio gyventojai linkę kurti meną visur, kur tik gali. Dėl šios priežasties kiekvienoje kaimynystėje yra įsikūrusių įvairių meno galerijų, daugelyje parduotuvių parduodami unikalūs meno dirbiniai, gausu freskų ant kiekvieno pastato sienų – visa tai sukuria užburiančią menišką atmosferą. 

Sakoma, jog apsipirkimo galimybės Balyje – neribotos. Čia rasite visko – nuo tradicinių rankų darbo suvenyrų iki aukščiausios klasės dizainerių drabužių. Prekyba Balyje apima tiek vietinius turgelius, tiek stilingus butikus. Prekių kainos yra prieinamos kiekvienam, todėl turistams vertėtų nepraleisti progos apsipirkti maža kaina – papildomas lagaminas pirkiniams tikrai pravers!

Įdomūs faktai apie Balio salą

Balio sala gali pasirodyti žavi, savita, meniška bei paslaptinga. Begalę kitų epitetų šiam kraštui galime priskirti sužinoję apie jį daugiau įdomių faktų! Ar žinojote, jog pati brangiausia pasaulyje kava yra atgabenama būtent iš Balio? Ši kava vadinasi Kopi Luwak ir nėra gaminama iš mums įprastų kavos pupelių. Ji gaunama surenkant neapvirškintas pupeles iš Balyje auginamų žinduolių išmatų. Šie žinduoliai yra drovūs, į kates panašūs padarai. Toks kavos pagaminimo būdas gali pasirodyti neviliojantis, tačiau turistai, paragavę tokio gėrimo, maloniai nustemba – jaučiamas labai aukštos kokybės kavos skonis. 

Turistus stebina kitokios baliečių Naujųjų metų tradicijos. Naujieji metai šioje saloje prasideda tyloje. Pirmąją naujai prasidėjusių metų kalendorinę dieną, kuri vadinama Nyepi, niekas negali eiti į gatves. Triukšmas ir šviesa turi būti minimalūs ir turistams jokios išimtys nėra taikomos!

Didelė ceremonija vyksta baliečiams sulaukus brendimo – tai vadinama danties dildymo ceremonija. Ši ceremonija simbolizuoja tris dalykus: pilnametystę, persivertimą iš gyvūno į žmogų ir 6-ių žmogaus blogybių valdymą (geismą, godumą, pyktį, pasimetimą, pavydą ir buvimą stiprybės įtakoje).

Balyje susipažinę su vietiniais žmonėmis pastebėsite, jog dauguma jų yra vardu Wayan, Made, Nyoman ar Ketut. Keturi populiariausi vardai yra suteikiami tiek vyrams, tiek moterims. Šie vardai reiškia „pirmagimis“, „antragimis“, „gimęs trečias“ ir „ketvirtas“. Turbūt iškilo klausimas, kaip bus pavadintas penktasis vaikas? Skaičiuoti pradedama vėl nuo pradžių, berniuką ar mergaitę pavadinant Wayan. Skamba išties neįprastai!

Atostogų metu keliautojai norėdami atsipalaiduoti nevengia alkoholinių gėrimų. Alkoholis Balio saloje randamas lengvai – jo galima įsigyti visur, tačiau jis nėra pigus. Daugelis turistų pamėgtų prekinių ženklų bus neįtikėtinai brangūs, net lyginant su kitomis Pietryčių Azijos šalimis. Alaus gėrimų kainos yra prieinamos – jie gaminami Indonezijoje, kai kurie net pačioje saloje! Tačiau vyno kainos yra labai didelės.

Balio salos gyventojai

Balio sala yra turtinga turėdama tokius draugiškus vietinius žmones. Dauguma keliautojų sutiks, kad baliečiai yra šilčiausi žmonės. Susirasti naujų draugų čia lengviau nei bet kur kitur, nes vietiniai dažnai nori užmegzti pokalbį su visais sutiktais savo kelyje. Jų draugiškumas ir nuoširdumas turistams leidžia jaustis kaip namuose jau metai iš metų. 

Balio žmonėms yra labai svarbi religija, todėl aplink visur galima pamatyti daug šventyklų. Dauguma baliečių praktikuoja unikalų induizmo, budizmo, animizmo ir protėvių garbinimo derinį. Nors Balyje taip pat yra ir musulmonų, budistų bei krikščionių, daugumai vietinių žmonių induizmo ritualai ir ceremonijos atlieka svarbų vaidmenį kasdieniame gyvenime.

Gamta yra laikoma galinga esybe ir siejama su dvasiniu pasauliu. Baliniečių religija turi penkis tikėjimo ramsčius: tikėjimą vienu aukščiausiu Dievu, tikėjimą siela kaip visuotiniu sąmonės principu (atma), tikėjimą savo poelgių vaisingumu (karma), tikėjimą gyvenimo ir mirties procesu (samsara) bei tikėjimą galutiniu paleidimu (moksa). Baliečiai tiki reinkarnacijos procesu – teigiama, jog kiekvieno individo gyvenimas yra susijęs su jo praeitu gyvenimu. Po mirties kūnai yra kremuojami sudėtingos ceremonijos metu, kad būtų užtikrintas ramus išėjimas į kitą gyvenimą.

Ekonomika Balio saloje

Dauguma žmonių Balio saloje dirba žemės ūkio sektoriuje. Pagrindinis derlius yra ryžiai, o svarbiausi eksporto produktai – kokosai, kiauliena ir kava. Žvejyba ir prekyba žuvimi taip pat yra labai populiarus amatas. Vienintelis sėkmingas tarptautinės ekonomikos sektorius yra tekstilės pramonė. Šiais laikais turizmas yra svarbiausias Balio salos pajamų šaltinis – kasmet salą aplanko apie 4 milijonai turistų. Nepaisant didelio turistų skaičiaus, kraštas sėkmingai išlaiko savo kultūrinį tapatumą.

Gyventojų užimtumas pasiskirsto taip:

- 59 % žemės ūkis
- 19 % prekyba (tekstilė, statybos pramonė, mechanikos prekės)
- 22 % turizmo (prekyba, finansai, svetingumo pramonė).

Balio Oro uostai